Історія

Перли протягом шести тисяч років приваблюють своїми неймовірними чарами людство. Змінювалися епохи, цивілізації та імперії, а перли незмінно залишалися улюбленим каменем фараонів, королів, імператорів. І кожна епоха формувала традиції і залишала легенди і історії, пов'язані з цим унікальним каменем.

Як писав автор книги «Перли і життя» Едвін Стрітер «ці скромні маленькі кульки відіграли певну роль у розвитку світового прогресу і цивілізації». Одне з перших письмових свідчень про перлинні промисли датується II ст.н.е. і оповідає про важливу роль в торгівлі і процвітанні Давньої Індії, а саме Манара. Перли з Манарської затоки і в наші дні добре відомі спеціалістам.

Найдавніша прикраса з перлів, яка збереглась до наших днів, знаходиться в Парижі в Перській галереї Лувру. Це намисто з трьох ниток, на які нанизано 216 перлин, було знайдено в 1901 році в замку, зимовій резиденції перських царів, всередині бронзового саркофагу. Зображення перлин зустрічаються на давній перській скульптурі, що відноситься до VII і IX ст. до н.е.

У рукописі «Природна історія», Пліній Старший стверджував, що перли вважалися першими серед коштовностей і що перлини, які прикрашали Клеопатру під час бенкету з Марком Антонієм, коштували 60 млн. сестерцій, що прирівнювалося до 52 460 кг срібла.   

 

Найбільше цінувалися «східні» перли Перської затоки, Шрі-Ланки, Індії та Червоного моря. На цих територіях їх дуже любили. Чоловіки і жінки носили перли як знаки особливої пошани або суспільного становища. У більш пізній час, вже на землях сучасної Європи, перли часто прикрашали царські корони і обкладинки священних книг. Так, наприклад, на виготовлення Служебника Руанської бібліотеки, було витрачено 30 років, а на оздоблення Ашбернхемскої Євангелії в IX ст.н.е. знадобилось 98 перлин.

 

Значна роль в історії торгівлі перлами належить Олександру Македонському, який пов’язав між собою Схід і Захід. Завоювавши велику частину цивілізованого світу, він сприяв обміну товарами між різними народами. Тому, коли торгові шляхи Олександра Великого досягли Сходу, місцевий люд вже володів скарбами з натуральних перлів, завойовники вперше побачили чужоземний камінь. Історія натуральних перлів поклала початок сучасному етапу популярності всіх типів цього чуда природи.

 

Після Хрестових походів в Європі з'явилася мода на вишитий перлами одяг, яка до кінця правління Людовика XVI, стала невід'ємним атрибутом вищого світу. Вбрання світської дами могло складатися з повного перлового «гарнітуру» - розшите перлами декольте сукні, намисто і сережки.


Поширення популярності і використання перлів у всіх сферах життя, призвели до ажіотажного попиту. Щоб обмежити придбання перлів, в багатьох країнах стали виходити закони, спрямовані на обмеження володінням каменем і передачу його у спадок. Однак багато хто ці укази вдало обходив. Згодом на видобуток перлів стали впливати різні руйнівні чинники: зменшення промислів і зміна течії, що забирала їжу для молюсків. На початку XX століття, центри торгівлі перлами - Бомбей, Лондон, Нью-Йорк і Париж, стали перед проблемою зниження надходжень на ринок дорогоцінних каменів.


Саме в цей час японські спеціалісти розпочали робити перші спроби отримання культивованих перлів. Природа Японії щедро обдарувала свій народ дорогоцінними дарами моря, які  і понині складають головне багатство країни. Японія і сьогодні залишається одним із головних постачальників перлів на світовий ринок.

 

Легенди і традиції

 

Напевне жоден із дорогоцінних дарів природи не став героєм такої кількості передань, переказів як перли. З давніх часів особлива культура убрання з перлами склалася в Японії. Дівчинка народжувалася – їй дарували перлину, підростала – отримувала в подарунок сережки-пусети, а заміж виходила обов’язково в перловому намисті.

 

Одна із японських легенд стверджує, що перли своєю небесною красою зобов’язані богам. Якось богам стало тісно на небі і вони знайшли собі прихисток на землі, а саме – півострів Ісе. Та вередливим богам набридла земля і вони повернулись на небо, полишивши на землі справжній рай краси, всипаний рожевими яскравими перлами. Ці незліченні багатства викидали на пісок узбережжя теплі морські хвилі. Як не дивно, але саме на цьому півострові розташувалися володіння перлової компанії Yamagiwa.

 

Саме тут проходять щорічні перлові аукціони. Звідси дорогоцінне каміння надходить в кращі салони світу.

 
Давні перекази надавали перлам міфічну силу. Японці стверджували, що перли володіють здатністю відрізняти брехню від правди та пізнавати вірного друга. Інші народи, збираючи перли, вважали, що вони дарують здоров’я, вічну молодість, щастя в шлюбі. Давні індуси уявляли перли як краплі роси, що вночі потрапляють у відкриті стулки молюсків. Мешканці Середнього Сходу називали перли божими сльозами. У Римській імперії їх вважали символом влади. В арабо-мусульманському світі вони були синонімом мудрості і красномовства. В Київській Русі – втіленням чистоти і досконалості. Окрім того, у всіх країнах перли вважалися талісманом людей мистецтва. Не дивно, що в творчості багатьох поетів можна знайти згадки про них.

 

Про перли ходять легенди і кумедні історії. Так, одна знатна дама заради володіння особливою перлиною заклала свій маєток. Тепер це будинок Картьє в Нью-Йорку. Найдорожче фальшиве намисто належало Джекі Кеннеді і було продано за 211 тисяч доларів. Ну а найскандальнішою була історія з перлиною "La Peregrina". У 1579 році негр-невільник витягнув з води поблизу острова Маргарита (що по-іспанськи і означає "перлина") досконалу за формою грушеподібну перлину, завбільшки з голубине яйце. Іспанський король Філіп ІІ придбав її за сто тисяч франків, проте незабаром вона дісталася конкістадору Наньєсу. Той подарував перлину англійській королеві Марії Тюдор, після смерті якої вона знову повернулася до Іспанії. Жозеф Бонапарт вивіз її в 1813 році до Франції, потім вона дісталася королю Голландії Луї Бонапарту, далі її купив лорд Гамільтон і подарував своїй красуні-дружині, знаменитій леді Гамільтон. Потім перлина на якийсь час повернулася до Іспанії, поки, нарешті, не була куплена за 39 мільйонів Тімом Бертоном в подарунок Елізабет Тейлор на День Святого Валентина. Перлина, через яку починалися війни і відбувалися вбивства, була загублена новою володаркою, а потім дивом врятована від зубів її власної собаки.

Кращими в Європі вважалися перли з приданого Катерини Медичі – кольє з семи перлових ниток – подарунок Папи Римського Юлія ІІ. Після заміжжя вона подарувала його шотландській королеві Марії Стюарт, після страти якої воно дісталося королеві Англії Єлизаветі І. Інша Медічі, Марія, одягла з нагоди хрещення сина – майбутнього короля Людовика ХІІІ, сукню, скромно прикрашену тридцятьма тисячами перлин.

До речі, серед знаменитих перлин відома ще одна "Мандрівниця" або "Пілігрімка". Свою назву вона отримала через ідеально круглу форму. Неможливо було передбачити, куди вона покотиться, якщо покласти її на рівну поверхню. Ця неймовірно красива перлина завбільшки з волоський горіх була знайдена біля берегів Індії, якийсь час належала братству Святого Зосими в Москві, потім потрапила до скарбниці Російської держави.

 Російські цариці теж були небайдужі до перлів. Дружина Миколи ІІ, Олександра Федорівна любила хизуватися в довгих намистах з великих перлів. І своїм дочкам вона дарувала на кожен день народження по великій перлині.

 Однією з найкрасивіших і найцінніших перлин в світі вважається перл "Регент", що зберігається в Державному алмазному фонді Росії. А в 30-х рр. ХХ ст. в Філіппінських водах була знайдена абсолютно неймовірна перлина, що важила близько 6 кг.